ORĘDZIE O STANIE UNII EUROPEJSKIEJ

W wygłoszonym 13 września 2023 r. orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła główne priorytety i inicjatywy na najbliższy rok w oparciu o sukcesy i osiągnięcia Unii Europejskiej z ostatnich lat.

Zaproponowane inicjatywy:

  • europejski Zielony Ład;
  • Europa na miarę ery cyfrowej;
  • gospodarka służąca ludziom;
  • silniejsza pozycja Europy na świecie;
  • promowanie europejskiego stylu życia;
  • nowy impuls dla europejskiej demokracji.

W ciągu ostatniego roku Europejczycy przezwyciężyli kryzys energetyczny, przyjęli w swoich domach miliony uchodźców z Ukrainy (tak wielkiej fali przesiedleń nie notowano od czasu II wojny światowej) oraz pobudzili gospodarkę dzięki bezprecedensowym inwestycjom europejskim.

Rok ten upływa więc pod znakiem wyzwań, z jakimi nie było dotychczas do czynienia, a UE po raz kolejny stanęła na wysokości zadania.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen wystosowała również list intencyjny, którego adresatami są Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, i Pedro Sánchez, premier Hiszpanii sprawującej obecnie prezydencję w Radzie.

List intencyjny zawiera szczegółowy opis działań, jakie Komisja zamierza podjąć w kolejnym roku za pomocą środków ustawodawczych i innych inicjatyw.

STAN UNII EUROPEJSKIEJ – GŁÓWNE INICJATYWY

Transmisję z wczorajszego orędzia o stanie Unii Europejskiej, znajdziecie Państwo w poniższym liku:

TRANSMISJA

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami!